Raport za zarządzanie sierpień 2008

W sierpniu mogliśmy zauważyć znaczne wahania notowań światowych indeksów akcyjnych. Powodem były dobre informacje zza oceanu oraz nieco gorsze dotyczące słabych wyników rynków w Europie i Azji. Indeks Dow Jones odnotował wzrosty na koniec miesiąca dzięki opublikowaniu wyników dotyczących produkcji przemysłowej oraz PKB. Tymczasem niemiecki DAX oraz japoński NIKKEI spadły, gdyż gospodarki tych krajów borykają się z wieloma problemami.
Rynki obligacji na całym świecie szybowały w górę, przyczyną mogła być stabilizacja na rynkach surowcowych, która przyniosła ulgę konsumentom, zmagającym się z wysoką inflacją. Taki bieg wydarzeń zwiększył oczekiwania wobec zachowań banków central, a szczególnie w Europie i Azji, które chcąc wspomóc rozwój gospodarczy będą obniżać stopy procentowe.
Indeks dolarowy w końcu odbił się od dna niwelując tym samym kilkumiesięczne spadki. Sierpień zamknął się wynikiem lepszym o 5,5%, gdy w tym samym czasie produkcja przemysłowa w Europie oraz sprzedaż detaliczna spadły poniżej oczekiwań.
Rynki energii kontynuowały spadki. Działania wojenne Rosji w Gruzji oraz huragan Gustav ograniczyły dalsze spadki notowań ropy. Zamknięto bardzo dużo pozycji na metalach zwykłych oraz szlachetnych z powodu umocnienia się wartości dolara względem innych walut.
Wartość produktów rolnych takich jak zboża, bawełna czy wołowina znalazła się poniżej poziomu otwarcia, przyczyną jest mocny dolar i o wiele lepsze zbiory niż przewidywano. Wyjątkiem jest tu cukier, którego wartość wzrosła.
 Również z powodu rosnącej wartości dolara grudniowe kontrakty na złoto spadły o 9,4%. Podobne spadki odnotowała platyna oraz srebro. Zaskoczeniem był nikiel, który zakończył miesiąc sierpień wynikiem + 10,2 %.
Amerykański indeks dolarowy zakończył miesiąc na plusie (+5,5%), tym samym nadrabiając 8 miesięczne straty.
Zapoznaj się z pełną wersją Raportu z zarządzania za Sierpień 2008.