Gorączka złota (październik 2009) (Marian Cholewiński, Dziennik Polski, 7 października 2009 r.)

Już od dłuższego czasu rośnie zainteresowanie inwestorów złotem. Cena tego żółtego metalu bije kolejne rekordy. W październiku ub.r. za uncję złota (31,1 g), na giełdzie w Londynie, płacono 712 amerykańskich dolarów, natomiast w połowie stycznia było to 810 USD. Cena nadal rosła, osiągając w połowie czerwca 930 USD, a obecnie jest to ok. 1020 USD. Występuje tu wyraźne zjawisko tzw. sprzężenia zwrotnego - wzrost ceny powoduje wzrost zainteresowania i popytu, a to winduje cenę.

Dlaczego złoto?

Od bardzo dawna złoto znajdowało różne zastosowania w życiu człowieka - na początku jako ozdoba, później natomiast pełniło też funkcję pieniądza Najstarsze znaleziska złotej biżuterii pochodzą sprzed 3 tysięcy lat przed naszą erą i pochodzą z terenów starożytnego Egiptu i Mezopotamii. Nieco później złoto stało się też środkiem płatniczym. Złoto od dawna uważane  jest także jako dobra lokata na niepewne czasy. Lokowanie w złoto uważane jest za alternatywną metodę inwestowania dającą możliwość zróżnicowania inwestycji i pozwalającą obniżyć ryzyko związane z możliwością wystąpienia niekorzystnej sytuacji na innych rynkach, np. na rynku giełdowym.

Sztabki

Inwestycje w złoto mogą być realizowane bezpośrednio lub pośrednio. Inwestycjami  bezpośrednimi może być zakup sztabek, monet, bądź biżuterii. Te formy inwestowania wynikają głównie z chęci posiadania trwałego i niezniszczalnego majątku, za jaki uważa się złoto. Najbezpieczniej jest kupować złoto u pewnego i sprawdzonego sprzedawcy. W krajowych warunkach takim jest Mennica Polska S.A., oferująca inwestycyjne sztabki złota: 5g, lOg, 20g, 1 uncja (31,lg), 50g, lOOg i 250g. Oferta obejmuje możliwość odpłatnej fizycznej dostawy złota pod wskazany adres, a także odpłatne przechowywanie zakupionego złota Złoto inwestycyjne można oprócz wspomnianej już Mennicy Polskiej, kupować można także w oddziałach NBP, na internetowych aukcjach i u jubilerów prowadzących skup i sprzedaż złota.

Fundusze i certyfikaty

Na polskim rynku działają fundusze inwestujące bezpośrednio lub też pośrednio na rynku złota Za ich pośrednictwem można na przykład stać się udziałowcem, a zatem współwłaścicielem kopalń złota Fundusze mogą także bezpośrednio kupować i sprzedawać ten kruszec. Mogą też grać na kontraktach terminowych na złoto, zatem zarabiać zarówno na wzrostach, jak i spadkach ceny tego kruszcu.

Jednym z funduszy inwestycyjnych, jest Superfund SFIO Superfundusz Gold. Celem funduszu jest gra na trendach panujących na rynku złota Aktywa funduszu może być też inwestowane w dłużne papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego oraz depozyty.